Достапни линкови

Медведев - невозможно ресетирање на односите со САД


Се додека се на сила санкциите против Русија, апсолутно е невозможно да се обноват односите со САД, рече рускиот премиер Дмитриј Медведев во изјава за американската телевизија Си-Ен-Би-Си.

„Се разбира дека не, тоа е апсолутно невозможно“, одговори Медведев на прашањето дали е можно ресетирање на односите.
Денеска пак на веб страницата на руската влада е објавен документ во кој Медведев американските санкции ги опишува како „деструктивни“.

САД воведе санкции кон Русија поради нејзината улога во кризата во Украина. Русија негира вмешаност во конфликтот.

XS
SM
MD
LG