Достапни линкови

Судир на демонстрантите и полицијата во Украина


За време на протести пред украинскиот парламен се судрија демонстранти со полицијата. Некои од демонстрантите се обиделе да минат низ полицискиот кордон и да влезат во парламентот. Тие бараат на дневен ред да се стави и предлог закон со кој Организацијата на украински националисти и украинската бунтовничка армија, герилски групи за време на втората светската војна, да се прогласат за национални херои. Иако некои демонстранти велеле дека се од националистичката партија Свобода, нејзиниот лидер вели дека не биле влучени во протестот. И од националистичката група Вистински сектор велат дека не биле инволвирани во протестите.

XS
SM
MD
LG