Достапни линкови

Обама на разговори за стратегијата против ИД


Американскиот претседател Барак Обама на средбата со воени лидери на 20 држави ќе разговара за стратегијата против милитантите на Исламската држава во Сирија и Ирак. Целодневниот состанок ќе го води шефот на Генералштабот на САД, генерал Мартин Демпси во воздухопловната база Ендрус во близина на Вашингтон. Состанокот доаѓа во време кога и покрај притисоците од страна на коалицијата предводена од САД, милитантите направија значителен напредок во Ирак, а го држат под опсада и сирискиот град Кобани.

XS
SM
MD
LG