Достапни линкови

Узбекистан - милијарда долари од извоз на текстил


Узбекистанскиот премиер Шавкат Мирзаев изјави дека неговата земја извезла оваа година текстилни производи во вредност од милијарда долари и дека очекува меѓународна продажба да расте. Узбекистан е 5 та земја по големина светски извозник на памук.

Соединетите Држави и други земји го критикуваа Узбекистан за користење принудна работа, вклучувајќи ги и децата за берба на памук, бидејки владата Узбекистански во време на жетвата насилно ги мобилизира вработени во јавниот сектор, пред наставниците и учениците.

XS
SM
MD
LG