Достапни линкови

Напад врз полициска станица во Авганистан


Илустрација.

Двајца вооружени напаѓачи облечени во полициски униформи денеска упаднале во полициска станица во провинцијата Балх на северот на Авганистан и убиле двајца полицајци. Во престрелката биле ранети деветмина полицајци, а напаѓачите биле убиени. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но Талибанците ги засилија нападите врз авганистанските безбедносни сили и врз странските војници кои треба да се повлечат од земјата до крајот на годинава.

XS
SM
MD
LG