Достапни линкови

Средба Порошенко - Путин следната недела


Украинскиот претседател Петро Порошенко соопшти дека следната недела ќе се сретне со неговиот руски колега, Владимир Путин, за да разговараат за конфликтот во источна Украина.

Говорејќи денеска во Харков, Порошенко рече дека на разговорите ќе се одржи во Милано, за време на Самитот Европа- Азија, кој ќе се одржи на 16 и 17 октомври.

Тој додаде дека германската канцеларка Ангела Меркел, италијанскиот премиер Матео Рензи и британскиот премиер Дејвид Камерон ќе присуствуваат на состанокот.

„Јас не очекувам дека тоа ќе бидат лесни преговорите. Но, јас сум оптимист“, рече Порошенко. Путин и Порошенко последен пат се состанаа во август за преговори кои потоа доведоа до прекин на огнот меѓу Киев и про-руските сепаратисти, потпишан на 5 септември.

Шест-месечниот конфликт загинаа повеќе од 3300 луѓе. Повеќе од 300 луѓе умреле од прекин на огнот.

XS
SM
MD
LG