Достапни линкови

Лизгање на земјиштето во Кина, најмалку 19 жртви


Најмалку 19 луѓе загинале, а двајца се повредени при лизгање на земјиштето во северозападна Кина. Земјата ги потрупала објектите во кои спиеле градежи работници кои работеле на изградба на автопат. Официјалната новинска агенција Ксинхуа објави дека а свлечиштето потрупало осум привремени објекти во кои биле сместени работниците Девет од нив загинале на место, а другите 10 починале по неуспешните обиди да ги спасат, објави агенцијата.

Лизгање на земјиштето е вообичаена појава во планинските региони на Кина.

XS
SM
MD
LG