Достапни линкови

Ерменија се приклучи во Евро-азијската економска унија


Претседателот на Ерменија, Серж Саркасјан, денеска во Минск, го потпиша договорот за приклучување во Евро-азијската економска унија. Со ова, Ерменија влегува во економскиот блок, заедно со Русија, Белорусија и Казахстан, кој и формално ќе стартува од почетокот на наредната година. Претседателот на Киргистан, Алмазбек Атамбаев изрази надеж дека и неговата земја ќе и се приклучи на оваа унија до крајот на годинава.

XS
SM
MD
LG