Достапни линкови

Северна и Јужна Кореја си размениле оган


Северна и Јужна Кореја си размениле оган, откако Северна Кореја стрелала кон јужнокорејски балон кој носел пропаганден материјал. Јужнокорејската новинска агенција Јонхап соопшти дека Северна Кореја започнала со истрели кон балонот, во близина на пограничниот град Јеончеон, по што Јужна Кореја возвратила на огнот. Се уште нема извештаи за жртви или материјална штета.

Јужнокорејски активисти и дезертери од Северна Кореја често со балон пуштаат пропагнадни летоци, против Пјонгјанг.

XS
SM
MD
LG