Достапни линкови

Во Минск Самит на лидерите на ЗНД


Во Минск денеска ќе започне Самитот на лидерите на Заедницата на независни држави (ЗНД). Се очекува на Самитот да присустува и рускиот претседател Владимир Путин, додека неговиот украински колега, Петро Порошенко ќе стои настрана од случувањата. Самитот доаѓа во време на тековни тензии меѓу Киев и Москва околу политиката на Русија во источна Украина. Во мај, Украина најави дека планира да се повлече од ЗНД.

XS
SM
MD
LG