Достапни линкови

Аксјонов избран за лидер на отцепениот Крим


Сергеј Аксјонов.

Парламентот на Крим, едногласно, го избра Сергеј Аксјонов за лидер на отцепениот регион. Сите 75 пратеници го поддржаа Аксјонов на денешното гласање. Тој од април беше вршител на должноста шеф на Крим, откако полустровот се отцепи од Украина. Киев, Западот, и Генералното собрание на ОН го оценија како нелегитимен референдумот за отцепување на регионот.
Украина смета дека Крим е нејзината територија, окупирана од страна на Русија и вели дека изборите одржани од страна на руските власти се нелегални.

XS
SM
MD
LG