Достапни линкови

Нобелова награда за литература


Денеска во Стокхолм ќе биде соопштен добитникот на Нобеловата награда за литература. Меѓу фаворите се вбројуваат белоруската новинарка и писателка Светлана Алексиевич и хрватска новелистка и есеистка Дубравка Угрешиќ. Сепак, на листата на фаворите водат кенискиот писател Нгуги ва Тионго и јапонскиот писател Харуки Мураками.

XS
SM
MD
LG