Достапни линкови

Милитантите на ИД се повлекле од некои позиции од Кобани


Милитантите на Исламската држава во текот на ноќта се повлекле од некои позиции од Кобани, по интензивирање на воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД. Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Лондон соопшти дека милитантите се уште се борат во источните и во југоисточните делови на Кобани, но дека целосно се повлекле од западната страна на градот. Претставникот на ОН за Сирија, Стефан де Мистура, апелираше за итна меѓународна акција за поддршка на курдските борци во Кобани.

XS
SM
MD
LG