Достапни линкови

Полска: можни поцврсти санкции против Русија


Шефот на полската дипломатија Гжегож Шчетина

Шефот на полската дипломатија Гжегож Шчетина ја предупреди Русија дека би можела да се соочи со поцврсти санкции доколку не ја смени нејзината политика спрема Украина. Зачестеното нарушување на примирјето во источна Украина го обнови западниот дипломатски притисок врз Москва. Западните земји ја обвинуваат Русија дека им дава воена поддршка на бунтовниците. Тоа Москва постојано го демантира.

XS
SM
MD
LG