Достапни линкови

Канада одобри воздушни напади во Ирак


Стивен Харпер

Канадскиот парламент одобри воздушни напади против милитантите на Исламската држава во Ирак по барање на Соединетите држави. Беше изгласан предлогот на владата на конзервативниот премиер Стивен Харпер за воздушни напади во траење од шест месеци. Канада нема да испраќа копнени сили во Ирак.

XS
SM
MD
LG