Достапни линкови

ГЕРБ победи на изборите во Бугарија


Партијата на десниот центар ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, е победник на предвремените парламентарни избори што се одржаа вчера, но на партијата ќе и требаат коалициски партнери за да владее.

Централната изборна комисија на Бугарија објави дека од преброените 99 отсто од гласачките ливичиња, ГЕРБ осовила речиси 33 проценти од гласовите.

Портпаролот на ГЕРБ ја отфрли можноста за формирање на коалициска влада со социјалистите или со партијата на Турците, кои заедно освоија околу 15 отсто од гласовите.

Уште пет партии влегуваат во Собранието.

XS
SM
MD
LG