Достапни линкови

Русија со сателити ќе го следи Арктикот


Русија планира да распореди сателити за следење на Арктикот, откако претседател Владимир Путин го определи регионот за приоритетен, поради својата стратешка локација и природните ресурси. Федералната вселенска агенција, Роскосмос, денеска соопшти дека два сателити ќе го мониторираат времето и животната средина во регионот.

На тој регион, Русија гледа како извор на нафта и гас, но западните санкции против компаниите, како што е и државниот гигант Роснефт ги попречува плановите за експлоатација на нафта.

XS
SM
MD
LG