Достапни линкови

Судот пресуди за „Шпион“, 15 години за првообвинетиот


Кривичниот суд денеска ги изрече пресудите за првата шпионска афера во Македонија, случајот „Шпион“. Првообвинетиот во случајот, Марјан Ефремов, доби 15 години затвор, Ване Цветанов доби три години затвор, генералот Горан Стојков девет години, Александар Диневски четир ипол години, а Марјан Маџовски година и половина казна затвор. Претходно во завршните зборови, обвинетите побараа ослободителна пресуда. Во судскиот процес беа обвинети 19 луѓе, кои се товареа за злосторничко здружување, шпионажа, злоупотреба на службената положба и уцена.

XS
SM
MD
LG