Достапни линкови

Кипар се подготвува за заканите од ИД


Кипар се наоѓа во опасна зона доколку џихадистите се насочат кон Либан и затоа земјата треба да соработува за да се неутрализира заканата од групата Исламска држава, изјави кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис во интервју за весникот „Катимерини“.

Тој вели дека е дојден часот кога на испит треба да се стави геостратешката улога на Кипар како „преден ешелон“ на ЕУ и Западот во источниот Медитеран. Кипарскиот министер вели дека тие ја

презеле обврската да укажат помош во обуката на либанската армија.

XS
SM
MD
LG