Достапни линкови

Викторија Нуланд во Киев


Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски работи Викторија Нуланд денеска во Киев ќе разговара со претставници на украинските власти. Стејт департментот соопшти дека главни теми ќе бидат американската посветеност да помогне во реформските напори на Унгарија и американската поддршка на украинскиот територијален интегритет. До посетата на Нуланд доаѓа во време кога зачестија извештаите за прекршување на примирјето од страна на проруските сепаратисти, при што имало загинати и на двете страни.

XS
SM
MD
LG