Достапни линкови

Украина - загина член на Црвениот Крст


Работник на Црвениот крст е убиен во источниот дел на Украина. Станува збор за 38-годишниот швајцарски државјанин Лорен Ду Пакиер кој загинаа кога граната удри во близина на канцеларијата на Црвениот Крст во Донецк, град упориште на про руските бунтовници.

Црвениот Крст, го осуди инцидентот, соопштувајки дека неселективното бомбардирање на станбени области е неприфатливо и преставува кршење на меѓународното хуманитарно право". Владините сили и про-руските бунтовници се обвинија меѓу себе за бомбардирањето.

XS
SM
MD
LG