Достапни линкови

Грција - Кредиторите бараат намалување на платите на администрацијата


Претставниците на тројката меѓународни кредитори на Грција (Европска унија, Европска централна банка, Меѓународен монетарен фонд) побараа ново намалување на платите на државните службеници, објавија грчките медиуми.

Тројката исто така побарала список со 5.500 вработени во државната администрација, кои треба да добијат отказ.

Грчката Влада е против намалување на платите и веројатно ќе бара начини за пролонгирање на рокот за решавање на тоа прашање.

XS
SM
MD
LG