Достапни линкови

НАТО ќе ја заштитува Турција ако биде нападната


Новиот генерален секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

НАТО ќе ја заштитува Турција, ако таа биде нападната, изјави новиот генерален секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

„Наша одговорност е да ја браниме Турција. Членот пет на Северноатлантската алијанса исто така ќе биде применет, ако Турција биде нападната на каков било начин“, изјави новиот генерален секретар на НАТО.

Столтенберг исто така најави дека наредната седмица ќе ја посети Турција.

XS
SM
MD
LG