Достапни линкови

Грција се подготвува за бегалците од Сирија


Сириски бегалци во Турција.

Грција ги зајакнува безбедносните мерки на границата поради опасност од зголемување на бројот на бегалци поради настаните во Сирија.

Грчкиот министер за трговска флота Милтиадис Варвициотис пред Парламентот изјави дека бројот на илегалните имигранти, кои се обидуваат по морски пат да влезат на територијата на Грција, ќе се искачи над 30.000. Тој посочи дека таа бројка ќе биде значително поголема во споредба со претходните две години.

XS
SM
MD
LG