Достапни линкови

Лавров - промени во разговорите за неклеарната програма на Северна Кореја


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата во Москва со својот колега од Северна Кореја, Ри Јонг Су.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата во Москва со својот колега од Северна Кореја, Ри Јонг Су, изјави дека гледа можност за продолжување на преговорите за нуклеарната програма на Пјонгјанг. Но, Лавров изјави дека за продолжувањето на разговорите ќе треба време, нема да продолжат веднаш. Тој рече дека главен услови за да се постигне мирен и избалансиран пристап од сите срани е да не се прават нагли чекори кои само ќе доведат до дополнителна поларизација на работите. Северна Кореја, Јужна Кореја, Јапонија, Кина, Русија и САД во 2003 година, започнаа разговори за ослободување на Корејскиот полуостров од нуклеарното оружје.

XS
SM
MD
LG