Достапни линкови

Курти - Со Србите ќе се помириме кога ќе го признаат Косово


Лидерот на косовското движење „Самоопределување“, Албин Курти.

Лидерот на косовското движење „Самоопределување“, Албин Курти, изјави дека место затворен дипломатски дијалог меѓу политичари од Белград и Приштина потребно е да почне отворен, демократски и граѓански дијалог со Србите во Косово, во кој граѓаните ќе бидат во центарот на вниманието, а помирувањето може да настапи дури откако Србија ќе го признае Косово. Во интервју за белградското списание „НИН“ Курти изјави дека помирувањето „не е збор, туку дело“ и ќе биде постигнато кога Србија ќе биде подготвена да го признае своето криминално минато.

XS
SM
MD
LG