Достапни линкови

Руската војска ќе регрутира Чеченци по пауза од 20 години


Млади луѓе од Чеченија ќе бидат регрутирани во војската во Русија за прв пат после 20 години. Околу 500 мажи на возраст од 18-27 ќе станат дел од армијата оваа есен.

Официјални лица од рускиот Јужен воен округ соопштија дека прават комисии кои ќе почнат да работат во 17 чеченски области и дека првата група на регрути ќе биде испратена до воените единици за 10 дена. Задолжителниот воен рок во Русија е 12 месеци. Чеченците престанаа да одат во руската армија кон крајот на 1994 година, кога Кремљ испрати војска во Чеченија во обид да го собори нивниот сепаратистички лидер.

XS
SM
MD
LG