Достапни линкови

Столтенберг од денеска го презема кормилото на НАТО


Јенс Столтенберг.

Поранешниот норвешки премиер Јенс Столтенберг од денеска го презема кормилото на НАТО, како 13-ти генерален секретар на Алијансата. Тој доаѓа на местото на Андерс Фог Расмусен во време кога Алијансата се подготвува да повлече повеќето свои сили од Авганистан и се соочува со тензии со Русија во врска со украинската криза. Столтенберг, поранешен лидер на Лабуристичката партија на Норвешка, беше осум години премиер.

XS
SM
MD
LG