Достапни линкови

Потврден прв случај на ебола во САД


Кај едно лице од Тексас бил дијагностициран вирусот на ебола. Тоа е прв потврден случај на оваа смртоносна заразна болест во Соединетите држави. Пациентот неодамна престојувал во Западна Африка, а симптомите на еболата му се појавиле неколку дена по враќањето во Тексас. Сега тој се наоѓал во карантин. Од еболата во земјите од регионот на Западна Африка починале над 3 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG