Достапни линкови

Лавров: планираното проширување на НАТО на Балканот, провокација


Сергеј Лавров

На потенцијалното проширување на НАТО со поранешните југословенски републики; Босна и Херцеговина, Македонија и Црна Гора би можело да се гледа како на провокација. Ова за сараевскиот весник Дневни Аваз го изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. „Тоа на некој начин е неодговорна политика која ја поткопува определбата да се гради систем на еднаква безбедност во Европа, изјави Лавров.

XS
SM
MD
LG