Достапни линкови

Завршни обраќања во процесот против Радован Караџиќ


Во судот во Хаг денеска ќе бидат изнесени завршните обраќања во процесот против поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, обвинет за геноцид и воени злосторства. Обвинителите на Трибуналот побараа Караџиќ да добие казна доживотен затвор за неговите наводни злосторства, меѓу кои и масакрот на повеќе од 7 илјади муслимани во Сребреница во 1995 година. Тие исто така тврдат дека под команда на Караџиќ се извршени протерувања, убивања и тортура на стотици илјади муслимани и Хрвати.

Караџиќ и поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, кому му се суди во одвоен процес во Хаг, инсистираат дека дејствувале за да ги заштитат босанските Срби.

XS
SM
MD
LG