Достапни линкови

Солзавец против демонстрантите во Хонг Конг


Протестите во Хонг Конг

Полицијата во Хонг Конг употребила солзавец со цел да ги расчисти улицати која била блокирана од илјадници продемократски демонстранти во кинескиот владин регион. Претходно градоначалникот на Хонг Конг, Леунг Чун јинг ги повика граѓаните да не учествуваат во протестите додека полицијата се обидува да ги блокира продемократските демонстранти кои се обидуваат да го окупираат центарот на градот.

Според него, протестите се нелагеални. Ова е негова прва изјава откако јапонските студенти спроведоа масивни протести на 26 септември на кои повикаа на поголема демократија и побараа средба со него за да разговараат за изборни реформи.

XS
SM
MD
LG