Достапни линкови

Самарас-На Грција не и треба трет пакет помош


Грчкиот премиер Андонис Самарас

Грчкиот премиер Андонис Самарас изјави дека неговата земја нема потреба за нов меморандум за трет пакет за спас на економијата. Тој говорејќи на собирот по повод 40-години од основањето на партијата Нова демократија додека дека Грција и догодина нема да има потреба за парите кои државата ги добива во транши од меѓународни кредитори. Од 2010 година Грција доби два пакети економска помош вредни 240 милијарди евра.

XS
SM
MD
LG