Достапни линкови

Властите од Хонг Конг со повик да не се учествува на протестите


Продемократските протести во Хонк Конг

Градоначалникот на Хонг Конг, Леунг Чун јинг ги повика кинеските граѓани да не учествуваат во протестите додека полицијата се обидува да ги блокира продемократските демонстранти кои се обидуваат да го окупираат центарот на градот. Според него, протестите се нелагеални.

Ова е негова прва изјава откако студенти спроведоа масивни протести на 26 септември на кои повикаа на поголема демократија и побараа средба со него за да разговараат за изборни реформи. Леунг вети дека властите набрзо ќе лансираат нова рунда на заклучоци за изборните реформи.

XS
SM
MD
LG