Достапни линкови

Бомбашки напад во дипломатскиот кварт во Кабул


Бомба поставена на воено возило експлодирала во дипломатскиот кварт во Кабул ден пред инаугурацијата на новиот претседател на Авганистан. Министерството за внатрешни работи соопшти дека бомбата експлодирала во близина на претседателската резиденција.

Според министерството, само возачот бил повреден и нема жртви од нападот. Безбедносните мерки се зголемени во земјата пред церемонијата на која Ашраф Гани ќе ја преземе претседателската функција од Хамид Карзаи.

XS
SM
MD
LG