Достапни линкови

Ердоган-Турција подготвена да се вклучи во напорите против ИД


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека војниците на земјата би можеле да бидат искористени за да се формира зона на безбедност во Сирија ако за тоа има меѓународен договор за такво засолниште за бегалци.

Според него, се водат разговори за да се одреди како и кои држави би можеле да учествуваат во воздушните напади и евентуална копнена операција и оти Турција е подготвена да биде дел од тие напори. Ердоган порача дека таква терористичка организација не може да биде ликвидирана само со воздушни удари туку е потребно ангажирање и на копнени сили.


XS
SM
MD
LG