Достапни линкови

Нападнати позиции на милитантите во источна Сирија


Сириската организација за човекови права соопшти дека воздушните напади предоведни од американските сили ги погодиле милитантите на Исламската држава и други исламски групи во источниот дел на земјата. Според организацијата, 31 експлозија се слушнала во покраината Рака, каде се наоѓа седиштето на Исламската држава, при што нема извештаи за жртви. Меѓународната коалиција нападнала и засолништа на милитантите во градот Минбеј, кој се наоѓа источно до вториот по големина град во земјата Алепо.

XS
SM
MD
LG