Достапни линкови

Ирак повика на поголема соработка против ИД


Ирачкиот претседател Фуад Масум

Ирачкиот претседател Фуад Масум говорејќи пред Генералното Собрание на ОН ја поздрави меѓународната коалиција предводена од САД за поддршка на земјата во борбата против милитантите на Исламската држава. Тој повика и на поголема регионална соработка против екстремистичката група. Според него Исламската држава која контролира големи делови од северен и западен Ирак, надминува држави и континенти.

XS
SM
MD
LG