Достапни линкови

Обама-САД водечка сила за стабилизација на светот


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД продолжуваат да бидат водечката сила за стабилизација на светот. Во неговото неделно обраќање тој порача дека американското лидерство е единствената константа во несигурниот свет.

Обама ја потенцираше водечката улога на САД во меѓународната воздушна кампања против милитантите на Исламската држава, како и напорите за како што ја нарече, руската агресија во Украина. Тој ги опиша и мерките кои ги презема земјата во борбата против еболата во западна Африка.

XS
SM
MD
LG