Достапни линкови

Кипар-Шест британски авиони подготвени за операција против ИД


Шест британски авиони-ловци „Торнадо“ во базата Акротири на Кипар се подготвени да почнат операции во Ирак против позициите на Исламската држава. Портпаролот на кипарската Влада, Никос Христодулис изјави дека Никозија е во постојан контакт со британската Влада поради воздушните напади.

Според него, властите се за елиминирање на заканата и учествуваат во меѓународната коалиција против тероризмот. Британскиот Парламент вчера одобри напади врз позициите на ИД во Ирак.


XS
SM
MD
LG