Достапни линкови

Русија проценува дека ИД има околу 50.000 борци


Николај Патрушев

На состанокот на шефовите за национална безбедност на Заедницата на независни држави во Москва, рускиот претставник Николај Патрушев изјави дека милитантите ан Исламската држава стануваат се посилни и оти во нивните редови се борат меѓу 30 илјади и 50 илјади луѓе.

Патрушев предупреди дека многу граѓани од земјите на заедницата на независни држави им се приклучиле на милитантите на Исламската држава и оти нивното враќање дома е сериозен предизвик за мирот и националната и регионалната стабилност.

XS
SM
MD
LG