Достапни линкови

Руската Дума го ратификува договорот за Евро-азијска економска унија


Рускиот парламент денеска го ратификува договорот за Евро-азијска економска унија. Пратениците едногласно го подржаа договорот, оценувајки го како историски.

Евро-азијската економска унија ја сочинуваат Русија, Белорусија и Казахстан, а ќе стартува од први јануари, наредната година. Москва притиска и други поранешни советски републики да и се приклучат на унијата. Ерменија соопшти дека ќе влезе во оваа унија кон крајот на октомври, а Киргистан до крајот на оваа година.

XS
SM
MD
LG