Достапни линкови

Преговори за тампон зона во источна Украина


Високи руски и украински воени претставници се состануваат денеска за да ја утврдат предложената тампон зона во источна Украина, од која треба да биде повлечено целото тешко оружје и артилерија. Состанокот, на кој присуствуваат и претставници на ОБСЕ, се одржува во близина на Доњецк.

На состанокот во Минск, на 19-ти овој месец, претставниците на Украина, Русија и ОБСЕ се согласија на воспоставување тампон зона од 30 километри, што е една од мерките за одржување на примирјето.

XS
SM
MD
LG