Достапни линкови

Масовен напад на талибанците во провинцијата Газни во Авганистан


Стотици талибански борци нападнале еден регион во авганистанската провинција Газни, при што, во поледниве 5 дена убиле десетици луѓе. Провинциската влада во Газни го загубила контактот со полицијата во нападнатиот регион. Според локалните власти, нападот на талибанците започнал пред 5 дена и тие досега убиле околу 100 луѓе, вклучувајки и 15-тина на кои им ги отсекле галвите. Провинцијата Газни е стратешка локација југо-западно од Кабул, а локалните власти бараат помош од авганистанската армија за справување со талибанците.

XS
SM
MD
LG