Достапни линкови

Ирак откри заговор за напад врз метрото во Париз и САД


Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади.

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади вели дека при разузнавачка операција во неговата земја бил откриен заговор за напад врз метрото во Париз и САД. Абади говореше на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Тој изјави дека заговорот е дело на милитанти на Исламската држава. Ова информација доаѓа во време кога во Ирак и во Сирија се одвиваат воздушни кампањи предводена од САД против борците на ИД.

XS
SM
MD
LG