Достапни линкови

Порошенко ја претстави „Стратегија-2020“ за влез во ЕУ


Претседателот на Украина Петро Порошенко го претстави широкиот план за реформи, кој, како што тој вели, би и овозможил на Украина да аплицираат за членство во Европската унија за шест години. Планот за реформи наречен наречен „Стратегија-2020“, вклучува 60 социјални и економски реформи и програми. Претседателот како приоритетни области за реформи ги издвои систем на корупција и децентрализирање на структурите на моќ, реформата на даночниот систем, постигнување на енергетска независност.

Порошенко рече дека единствена алтернатива амбициозните реформи на Укринина е да остане сама со Русија.

Тој на денешната прес конференција рече дека мировниот договор со про-руските значи дека најопасниот дел од петмесечниот конфликт во источна Украина е завршен.

XS
SM
MD
LG