Достапни линкови

Франција ќе се приклучи на нападите врз милитантите во Сирија?


Францускиот министер за одбрана Жан Ив Ле Дриан изјави дека е можно учество на Франција во воздушните напади врз цели на Исламската држава во Сирија. Франција и се приклучи на коалицијата која дејствува против милитантите во Ирак, но досега се воздржуваше од учеството и во Сирија. Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус неделава изјави дека нема легална пречка за такво нешто.

XS
SM
MD
LG