Достапни линкови

НАТО - значитело повлекување на руските сили од Украина


Про-руски активисти.

Портпаролот на НАТО, Џеј Џензин вели дека забележале значитело повлекување на руските сили од Украина, но многу руски војници остануваат стационирани во близина на границата.

Тој вели дека се уште има руски војници во Укриана, но дека е тешко да им се одреди борјот. Според него, про-руските сепаратисти контролираат неколку гранични премини преку кои минуваат војниците во и од Укриана. Џензин вели дека руски специјални сили оперираат во Украина, но дека е тешко да се откријат.

Во меѓувреме, официјалните претставници на про-руските сили во источниот дел на Украина, соопштија дека прекинот на огнот во Доњецк е нарушен два пати во текот на ноќта.

XS
SM
MD
LG