Достапни линкови

Напад со американско беспилотно возило во Пакистан


Претставник на пакистанските разузнавачки служби соопшти дека во напад извршен со американско беспилотно летало биле убиени најмалку осум милитанти во северозападниот дел на земјата. Овој дел на Пакистан во близина на границата со Авганистан долго време е главно засолниште за исламските милитанти, вклучувајќи припадници на Ал Каеда. Пакистанската војска во јуни годинава покрена офанзива, во која, како што велат властите во Исламабад, биле убиени над илјада милитанти.

XS
SM
MD
LG