Достапни линкови

Продолжуваат воздушните напади врз ИД во Сирија


Цел на воздушните напади на меѓународната коалиција во текот на ноќта била територија под контрола на милитантите на Исламската држава во близина на границата со Турција. Ова денеска го соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Нападите кои биле извршени западно од градот Кобани, познат и под името Ејн ел Араб, според Опсерваторијата која собира информации од мрежа активисти во Сирија, дошле од правец на Турција. Соединитетите држави ја предводат воздушната кампања врз милитантите на Исламската држава во Сирија која почна вчера.

XS
SM
MD
LG